Yedi Başak İnsani Yardım Derneği

Aşağıda derneğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulacaksınız. Eğer aşağıda bulamadığınız özel bir sorunuz varsa iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

DERNEĞİMİZ HAKKINDA SORULAR

Yedi Başak, insanlığa maddi ve manevi destekte bulunmak için faaliyette bulunmayı ilke edinen iyilik gönüllülerinin samimi gayretleri ile faaliyetlere başlamıştır. 25 yılı aşkın süredir yaptığımız yardım faaliyetleri ve sosyal hizmetleri, daha kurumsal bir hale getirip sürdürmek gayesiyle kuruldu.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği rabbimizin ‘Mallarını Allah yolunda infak edenlerin durumu, her başağında yüz tane olmak üzere yedi başak veren tanenin durumu gibidir. Allah dilediğine kat kat verir, lütfu geniştir. Allah her şeyi kuşatandır, bilendir.’ (Bakara, 261) suresindeki vaatten almıştır. Vaat edilen bereketin gerçekleşmesine vesile olmak ve insanı insan yapan değerleri yaşatmak amacıyla çalışmaktadır.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2016 yılında Gaziantep’te kuruldu. Derneğimiz din, dil, bölge, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir sebepten sıkıntıya düşmüş insanlara insani yardım ulaştırmak amacıyla kurulmuştur.
Derneğimiz tarafından yapılan tüm çalışmaları yerinde görebilir, inceleyebilir, ilgili birimlerden anında bilgi edinebilirsiniz. Bağışların nerede ne şekilde değerlendirildiği, hayata geçirdiğimiz projelerimizin iç denetimlerinin nasıl gerçekleştiği, yardımları yaparken uygulanan kriterler ve çalışma ilkelerimiz gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Çalışmalarımızı aynı zamanda kurumsal web sayfamızdan ve medyanın bütün oganları üzerinden kamuoyuyla paylaşıyoruz. Aktivitelerimizi bu iki kanaldan takip edebilirsiniz.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Gaziantep merkez alınarak kurulmuş bir dernektir. Ancak çalışma sahasını hem yurt içinde hem de yurt dışında açacağı temsilciliklerle sürdürecektir.
- Yedi Başak İnsani Yardım Derneği merkezine ve temsilciliklerine gelerek elden nakdî bağışta bulunabilirsiniz. - Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz. - Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
Aynî bağış yapmak isteyen gönüllülerden kullanılmamış kıyafet, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı gibi aynî yardımları kabul ediyoruz. Bağışlarınızı sizlerden alıp muhtaçlara teslim ediyoruz.
Yaptığınız bağış ile ilgili her türlü bilgiyi ........................... numaralı telefondan vakfımızı arayarak alabilirsiniz.
Yedi Başak İnsanı Yardım Derneği’nin kurumsal sitesinden ve sosyal ağlar üzerinden gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebilir, çalışmak istediğiniz alanları bizlere belirtebilirsiniz. Yine ........................... numaralı telefondan bütün gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, gönüllü olarak bizimle faaliyette bulunabilirsiniz.

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ HAKKINDA

Kurban ibadetini yardıma muhtaç insanlara ulaştırmak, kardeşlik ve manevi duyguları diri tutmak için sürdürülen bir projedir
Peygamber efendimiz “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle (işaret ve orta parmağını göstererek) yan yana bulunacağız.” sözleriyle yetimlerin korunmasının ve onlara sahip çıkılmasının ne gibi mükafatları olduğunu buyurur. Bu sorumluluk bilinciyle yetimlere sahip çıkmayı kendimize hedef edindik.
Bu proje, başta Suriye olmak üzere savaş bölgelerinde zarar gören masum sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı güden bir projedir.
Ülkemiz içinde yardıma muhtaç muhacir kardeşlerimizin genel ihtiyaçlarının yanında, onların eğitimlerini karşılama ve onlara manevi bakımdan destek olmak amacıyla yürütülen bir projedir.
Ülkemiz içinde yaşanan terör saldırılarında zarar gören insanlara maddi ve manevi destek amacı güden bir projedir.
Ramazan ayı içinde iftar, ziyaret, gıda paketi gibi maddi ve manevi organizasyonlar düzenleyen ve bu minvalde ihtiyaç sahiplerine ulaşma amacı güden bir projedir.
Yoksul olup da sağlık problemi yaşayan kendi bölgelerinde yaşayan insanların katarakt ameliyatlarının yapılması projesi.
Bu proje ile su problemi yaşayan yoksul bölgeler için toplanan bağışlar neticesinde açılacak olan su kuyuları ile orada yaşayan insanların bu sorunu çözülmeye çalışılacak.
Yardıma muhtaç insanların ekonomik olarak kendilerine yetmesi ve hayatlarını idame ettirmeleri için yürütülen bir projedir. Proje kapsamında ailelere süt keçisi, tohum, fidan verilerek kendi ayakları üstünde durmaları sağlanır. Ayrıca açılacak atölyelerde üreten bir toplum oluşturmayı hedef edinir.
Bu proje kapsamında sokak çocuklarının ihtiyaçları giderilirken onlar için etüt merkezleri de kurarak manevi destekte bulunmaktır.
Bu proje ile eğitim masrafını karşılayamayan öğrencilere burslar verilerek onların eğitim yaşamlarını daha kolay sürdürmelerini hedef edinir.
Bu projenin amacı kurumumuzca belirlenecek mağazalarda yardıma muhtaç insanlara verilecek kartlarla kendi ihtiyaç ve isteklerine göre alışveriş yapmaları sağlanacak
Bu projeler unutulan bazı değerlere dikkat çekmek, insanlar arasında dayanışma ve kardeşlik bilincini diri tutmak amacıyla yapılan projelerdir. - Kan bağışı projesi - Kitap Kampanyası - Yardım Kumbarası Çalışması - Resim Sergisi Projesi - Cezaevi projesi - Sosyal Etkinlik projesi - Turnuva vb projeler