Yedi Başak İnsani Yardım Derneği

SIKÇA SORULAN SORULAR

Aşağıda derneğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulacaksınız. Eğer aşağıda bulamadığınız özel bir sorunuz varsa iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

DERNEĞİMİZ HAKKINDA SORULAR

Yedi Başak, insanlığa maddi ve manevi destekte bulunmak için faaliyette bulunmayı ilke edinen iyilik gönüllülerinin samimi gayretleri ile faaliyetlere başlamıştır. 25 yılı aşkın süredir yaptığımız yardım faaliyetleri ve sosyal hizmetleri, daha kurumsal bir hale getirip sürdürmek gayesiyle kuruldu.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği rabbimizin ‘Mallarını Allah yolunda infak edenlerin durumu, her başağında yüz tane olmak üzere yedi başak veren tanenin durumu gibidir. Allah dilediğine kat kat verir, lütfu geniştir. Allah her şeyi kuşatandır, bilendir.’ (Bakara, 261) suresindeki vaatten almıştır. Vaat edilen bereketin gerçekleşmesine vesile olmak ve insanı insan yapan değerleri yaşatmak amacıyla çalışmaktadır.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2016 yılında Gaziantep ’te kuruldu. Tüm insanlığın selameti ve huzuru için beşeri her türlü ihtiyaç çerçevesinde yardım alanında Önderlik ve Örneklik etmek için kurulmuştur.
Derneğimiz tarafından yapılan tüm çalışmaları yerinde görebilir, inceleyebilir, ilgili birimlerden anında bilgi edinebilirsiniz. Bağışların nerede ne şekilde değerlendirildiği, hayata geçirdiğimiz projelerimizin iç denetimlerinin nasıl gerçekleştiği, yardımları yaparken uygulanan kriterler ve çalışma ilkelerimiz gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Çalışmalarımızı aynı zamanda kurumsal web sayfamızdan ve medyanın bütün oganları üzerinden kamuoyuyla paylaşıyoruz. Aktivitelerimizi bu iki kanaldan takip edebilirsiniz.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Gaziantep merkez alınarak kurulmuş uluslararası çalışan bir dernektir. Ancak çalışma sahası yurt içinde 9 Temsilcilik hem de yurt dışında 15 partner kuruluşlarla çalışmaktadır.
- Yedi Başak İnsani Yardım Derneği merkezine ve temsilciliklerine gelerek elden nakdî bağışta bulunabilirsiniz. - Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz. - Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
Ayni bağış yapmak isteyen gönüllülerden kıyafet, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı,Hıjyen Paketleri, Bebek Maması,Öğrencilere Kırtasiye Seti vb. ayni yardımları kabul ediyoruz. Bağışlarınızı sizlerden alıp muhtaçlara teslim ediyoruz.
Yaptığınız bağış ile ilgili her türlü bilgiyi 553 886 7777 numaralı telefondan Derneğimizi arayarak alabilirsiniz.
Yedi Başak İnsanı Yardım Derneği’nin kurumsal sitesinden ve sosyal ağlar üzerinden gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebilir, çalışmak istediğiniz alanları bizlere belirtebilirsiniz. Yine 553 886 7777 numaralı telefondan bütün gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, gönüllü olarak bizimle faaliyette bulunabilirsiniz.
Hiçbir siyasi tercihimiz yok. Herhangi bir inanç, etnik ayırım yapmaksızın, Dernek, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel ,sürdürülebilir insani kalkınma projeleri yurt içinde ve yurt dışında desteklemek amacındayız. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, kuruluş amaçlarımızı gerçekleştirmek için bireyler, özel sektör, devlet ve uluslararası kuruluşlardan destek vermek isteyenlerle işbirliği yaparız, ancak amacımız dışında herhangi bir çalışma içinde olmayız.
Yedi Başak İnsani Yardım Derneği’ne destek vermeye istekli kişilerden beklentimiz derneğimize üye olması, kendi çevrelerinden deneğe yeni üyeler bulması, derneğe maddi olarak katkı yapmaya istekli olabilecek birey veya kurumlardan destek sağlamasıdır.
Kurumsal ve bireysel farklı destekçilerimiz/bağışçılarımız var. En Büyük destekçimiz cömert Halkımız ‘dır. Şahinbey Belediyesi, İslamic Relief Worldwide büyük bağış yapan kurumlar. Bunun dışında küçük miktarlarda bağış yapan kurumlar ve pek çok birey de vardır.

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ HAKKINDA

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği kurbanlarınızı yoksul ve muhtaç kimselere ulaştırmak için çalışıyor. Derneğimize bağışlayacağınız kurban, akika ve adaklar islam dininin emirleri doğrultusunda kesilerek gerçekten yardıma muhtaç insanlara ulaştırılır. Böylelikle ibadetinizi gerçekleştirirken, aynı zamanda doğru yerlere güvenilir şekilde ulaştırılması amaçlanır.
Yedi Başak Yetim Hamiliği sistemi yetimler ve onların hamileri arasında iyilik temelli, güçlü bağlar kurulmasını hedefleyen ve bu yolla mazlum ve mağdur yetimlerin hayatlarını idame etmesine vesile olması hedefleyen bir sistemdir
Bu proje, başta Yemen,Suriye, olmak üzere savaş bölgelerinde zarar gören masum sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı güden bir projedir.
Ülkemiz içinde yardıma muhtaç insanların genel ihtiyaçlarının yanında, onların eğitimlerini karşılama ve onlara manevi bakımdan destek olmak amacıyla yürütülen bir projedir.
Kardeş aile Projesi Yedi Başak'ın çalışma yürüttüğü bölgelerde yetim ve yoksul ailelerin ihtiyaçlarını gidermek için yürütülmektedir.Tespit edip ,sosyal incelemesini yaptığımız ve zor durumda olan ihtiyaç sahibi aileleri,gönlü zengin ailelerle buluşturarak, aileler arasında kardeşlik bağını güçlendirmeyi hedefliyoruz.İhtiyaç sahibi ailenin aylık yardım tutarı belirlenip kardeş olacak aileye bildirilir. Yedi Başak aradaki bağın doğru olması için her an arada köprü olmayı sürdürecektir.
Ramazan ayı içinde iftar, aile ziyaretleri, gıda paketi dağıtımı ,Yetim ve muhtaç çocuklara Bayramlık giyim yardımı gibi maddi ve manevi organizasyonlar düzenleyen ve bu minvalde ihtiyaç sahiplerine ulaşma amacı güden bir projedir.
Afrikalı ihtiyaç sahibi insaların gözlerine umut ışığı olmaya davet ediyor. Derneğimiz Katarakt Projesi ile Afrika kıtasındaki körlükle mücadele kapsamında katarakt hastalarının ücretsiz ameliyatını amaçlamaktadır.
Bu proje ile su problemi yaşayan yoksul bölgeler için toplanan bağışlar neticesinde açılacak olan su kuyuları ile orada yaşayan insanların bu sorunu çözülmeye çalışılacak.
Yardıma muhtaç insanların ekonomik olarak kendilerine yetmesi ve hayatlarını idame ettirmeleri için yürütülen bir projedir. Proje kapsamında ailelere süt keçisi, Tavuk çiftliği,tohum, fidan verilerek kendi ayakları üstünde durmaları sağlanır. Ayrıca açılacak atölyelerde üreten bir toplum oluşturmayı hedef edinir.
Bu proje ile eğitim masrafını karşılayamayan öğrencilere burslar verilerek onların eğitim yaşamlarını daha kolay sürdürmelerini hedef edinir.
Bu projenin amacı kurumumuzca belirlenecek mağazalarda yardıma muhtaç insanlara verilecek kartlarla kendi ihtiyaç ve isteklerine göre alışveriş yapmaları sağlanacak
Bu projeler unutulan bazı değerlere dikkat çekmek, insanlar arasında dayanışma ve kardeşlik bilincini diri tutmak amacıyla yapılan projelerdir. - Kan bağışı projesi - Kitap Kampanyası - Yardım Kumbarası Çalışması - Resim Sergisi Projesi - Cezaevi projesi - Sosyal Etkinlik projesi - Turnuva vb projeler
Yetim ve muhtaç ailelerin geçim sıkıntılarını bir nebze olsa hafifletmek ve geçim yolları oluşturmak amacıyla 3 adet koyun/keçi dağıtımı yapılacaktır. Aileler hayvanların sütünden istifade edip kendi ayakları üzerinde yaşamlarını idame edeceklerdir.
İlahi mesajı dünyanın her yerine yayılsın. İstiyoruz ki Kuran’ın nuru her yere dağılsın onu okumayan kalmasın .Günümüz şartlarında bile ne yazık ki yoksulluk yüzünden Kuran-ı Kerim kitabını eline almamış Müslümanlar yaşamakta dünya üzerinde . Afrika’da ya da dünyanın herhangi bir köşesinde elinde Kuran-ı Kerim olmadığı için ağaç parçalarının ya da kumların üzerine yazdıkları sureleri ezberlemeye çalışan kardeşlerimize hep birlikte Dünya yol rehberimizi ulaştırmayı hedefliyoruz.
whatsapp