Yedi Başak İnsani Yardım Derneği

YEMEN AÇLIK KRİZİ RAPORU

Yemen Cumhuriyeti, Asya Kıtasının güneybatısındaki Arap Yarımadası'nın da güneyinde yer almaktadır.  Kuzeyde Suudi Arabistan’a, güneyde Arap Denizi ve Aden Körfezine, doğuda   Umman Krallığına ve batıda ise Kızıl Denize komşudur.Yemen Cumhuriyeti idari olarak, yerel yönetim sistemi altında, başkent dahil olmak üzere 21 valiliğe ayrılmıştır.  En son Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre, Yemen'in yaklaşık 29,3 milyonluk bir nüfusu var.

Çatışmanın tırmanmasından bu yana 3,5 yıldan fazla bir süredir, Yemen halkı devam eden savaşın, ciddi ekonomik bozulmanın getirmiş olduğu zorlukların ve maddi sıkıntıların altında yaşam savaşı vermektedirler. Birleşmiş Milletler tahminleri ve raporları, Yemen'deki 22,2 milyon insanın, barınma ve her türlü insani yardıma ihtiyaç duyarken bunların 11,3 milyonu acil bir şekilde bu yardımlara ihtiyaç duymaktadır.

Yemen'deki İç çatışmadan dolayı yaklaşık 3 milyon insan (%75 kadınlardan müteşekkil) başka illere göç etmek zorunda kalmışlardır. Göç etmek zorunda kalan bu nüfusun %23’ü kamu binalarında (okullarda), kolektif merkezlerde veya çadır, dağınık, çarpık yerleşmelerde kalırken %77 ise akraba ve tanıdıklarının misafir yerlerinde kalmaktadırlar.

Şüpheli kolera vakalarının sayısı 1,1 milyona ulaşmaktadır. Çocukların %57 si kolera hastalığına yakalanırken, koleraya yakalan 2400 çocuk ise hastalıktan dolayı vefat etmişlerdir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle 80.000 çocuk gözlerini hayata yummuşlardır. 14 bin insan çatışmalar sonucunda ölürken, 88 bin insan yaralanmıştır.

Yemen insan kaynaklı (savaş, çatışma) en büyük insani krizlerinden birisini yaşamaktadır. Yemen'deki milyonlarca insanın yaşamlarını sürdürebilmeleri için insani yardımlara ihtiyaç duyarken, birçok desteklenmesi gereken yardım alanı (Gıda,su, altyapı, sağlık vb. çeşitli tehditlerle karşı karşıyadırlar.

Sonuç olarak tüm sivil toplum kuruluşlarının Yemen’e acil yardım çağrısında bulunması  gerekmektedir.

whatsapp